Lignany lniane

Len posiada lignany lniane – związki estrogenopodobne, czyli budową i właściwościami zbliżone do żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. To ich deficyt wynikły z ustania czynności hormonalnej jajników w trakcie przekwitania odpowiada za niedogodności okresu menopauzy.

Znaczny spadek produkcji estrogenów w okresie przekwitania odbija się negatywnie na żeńskim organizmie. Lignany lniane posiadają zdolność regulacji aktywności hormonów płciowych, dzięki czemu wspomagają gospodarkę hormonalną kobiet zarówno w przypadku obniżonego, jak i podwyższonego poziomuestrogenów w ustroju.

  • Menopauza = spadek poziomu estrogenów

    Kluczową zmianą, jaka zachodzi w organizmie przekwitającej kobiety, jest spadek stężenia estrogenów we krwi. Naturalnie wygasa wtedy czynność hormonalna jajników, co hamuje owulację, a w konsekwencji – menstruację, ale też powoduje tzw. objawy zespołu klimakteryjnego (uderzenia gorąca, pocenie się, zaburzenia snu, rozdrażnienie itd.).

  • Fitoestrogeny

    W przyrodzie występują naturalne związki roślinne podobne do estrogenów – fitoestrogeny, w tym lignany pochodzące z siemienia lnianego. Ich suplementację zaleca się kobietom w okresie menopauzy. Lignany lniane regulują aktywność hormonów płciowych poprzez przyłączanie się do receptorów estrogenowych. Z kolei fitoestrogeny z szyszek chmielu mogą posiadać zdolność łagodzenia uderzeń gorąca i nadmiernej potliwości. Związki obecne w lnie i chmielu wykazują również właściwości przeciwutleniające i pomagają w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.